יום חמישי, 1 בספטמבר 2011

כיסוי יומן - הדרכה מצולמת


*
ולפני ההדרכה – התייחסות קצרה לשאלות הרבות שנשאלתי בתגובות לפוסט הקודם:

 • פתיתי קלקר (לנחשים ובכלל) ניתן להשיג בנחלת בנימין, שקית של קילו ב 40 ש"ח (בחנות שמחזיקה מילויים לכריות, ככל הנראה מול רחוב השומר), ולפי האינטרנט אפשר להשיג גם בקישון 44 ת"א, 30 ש"ח לחצי ק"ג (ותודה למיטל על האינפו). אפשר גם לשדוד את הפוף המרופט והישן שכבר אף אחד לא משתמש בו – זה מה שאני עושה!
 • שאלות לגבי גלזורות (גלי מ.) – נא להפנות אלי במייל ykipodim@gmail.com
 • ושאלת השאלות שחוזרת על עצמה – מתי והיכן אפשר לרכוש כלים שלי? בינתיים הייצור שלי מצומצם והכלים מצטברים לי על מדפים יעודיים (שבניתי לצורך העניין…:-)). ספציפית, מי שמעוניינת בספלים או תבניות פרחוניות מהפוסט הקודם יכולה לפנות אלי במייל (כרגע קיים מלאי קטן). בעתיד, (כשלא ישאר לי מקום על המדפים :-)), אני מתכננת מכירה מוגבלת, או אפילו ייצור על פי הזמנה. כשאהיה ערוכה לזה – אודיע.

תודה על התגובות הנפלאות, על ההתעניינות ועל השאלות. העובדה שאתן מתרגשות יחד אתי בכל שלב של חיי הסטודיו הצעיר שלי, והעניין הרב שאתן מגלות בכלים – יקרה בעיני וקסומה לי!


*
ולעניין שלשמו התכנסנו -

132

בתיק שלי, שאני סוחבת אתי לכל מקום, נמצא היומן שלי. יומן לא קטן ולא גדול, עטוף בכיסוי שתפרתי לו כבר לפני כמה שנים, מרופט אך מלא אופי, עמוס לעייפה ברשימות, תזכורות, פתקים, כרטיסים, פגישות – חיים שלמים ורומנטיקה ששום יומן אלקטרוני לא יכול להציע.
מדי שנה לקראת החגים תורם לי הבנק יומן חדש, אותו אני מחליפה בתוך הכיסוי המרופט שממשיך אתי הלאה…

2 
לפי בקשות שקיבלתי, החלטתי לשנס מותניים לפני שבועיים, ולצלם הדרכה לתפירת כיסוי יומן לקראת השנה החדשה המתקרבת. יומיים אחרי שסיימתי את מלאכת התפירה והצילום, העניק לי הבנק את היומן לשנה הקרובה, ואז גיליתי לחרדתי שהמידות של היומן החדש השתנו מעט, והכיסוי שתפרתי לצורך ההדרכה לא מתאים. גרוע מכך, היומן החדש לא יתאים לכיסוי המרופט שלי, ולכן עלי לתפור גם לעצמי כיסוי חדש ליומן.

על מנת שאהיה בטוחה שכל אחת יכולה להשיג לעצמה יומן בגודל הזה – עברתי באופיס דיפו וסקרתי את כל היומנים הקיימים בשוק. רוב רובם של היומנים בסגנון הזה מתאימים למידות החדשות (יומן סטנדרטי כזה עולה 15 ש"ח), ויש גם להשיג דגם אחד של יומן במידות הישנות (קצת יקר יותר).

תפרתי כיסוי חדש תוך התאמה למידות החדשות (על מנת שהיומן יוכל לשאת לרוחב כרטיסי אשראי מידות האורך לא השתנו).

ההקדמה הארוכה נועדה להסביר מדוע ולמה ההדרכה מתייחסת לשני גדלים של יומנים!

בכיסוי היומן יש כיסים קטנים ייעודיים לארבעה כרטיסים, כיס גדול לפתקים שונים, סימניה וסגירה עם רצועת עור בעלת נופך רומנטי המאפשרת לסגור את היומן גם כשהוא מלא ונפוח בניירות שונים…

…ולעבודה (את כל התמונות ניתן להגדיל על ידי לחיצה!) -

1. החומרים הדרושים בצורת טבלה – שימו לב שאת ארבע השורות הראשונות (הבד החיצוני, ו"עמוד השדרה") אפשר לגזור בשתי אופציות לפי שני גדלים של היומנים הקיימים בשוק (המידות של היומנים מצויינות בהערות).

חומרים
על מנת שיהיה קל להבין את החלקים הם מוצגים גם בצורה מצולמת -
אלו ה"אביזרים" (בתמונה זו מופיע היומן במידות הישנות)


101
וזה יומן במידות החדשות -


101_1
אלו הבדים שיש לחתוך – את כל הבדים (למעט אלו המיועדים לרצועות לעט) יש לגהץ עם פליזלין -


100_2
2. רצועות לעט -
במידה ותחליטו על רצועות מבד יש לקחת את פיסת הבד במידות 14X6 (בלי פליזלין), לסמן את האמצע על ידי גיהוץ, לקפל את האורך משני הצדדים עד לקו האמצע ולגהץ את הקיפולים.


102
לקפל פעם נוספת את שני הצדדים זה על זה, לגהץ ולתפור תפר לאורך הרצועה (קרוב ככל האפשר לקצה) משני הצדדים. קיבלנו רצועה באורך 14 ס"מ, וברוחב 1.5 ס"מ. נגזור אותה באמצע כך שנקבל שתי רצועות באורך 7 ס"מ.
אפשרות נוספת – להשתמש ברצעות עור באותו אורך או בסרטים עבים שיתאימו למטרה של נשיאת עט -


103
3. לשני החלקים שנגזרו לכנפיים (20X9.5), ושלוש החלקים שנזגרו לכיסים (20X6,6,8.5) נגהץ מכפלת של ס"מ אחד לאורכם, ונתפור להם גימור יפה.


104
זוהי תמונה של הגימורים – החלקים מונחים אחד על השני רק לצורך הצילום.


105
4. הרכבת הכנף עם כיסי כרטיסי האשראי :
ניקח אחת מהכנפיים מסעיף קודם, ואחד מכיסי כרטיסי האשראי (20X6). נניח את שניהם כשהגימור היפה כלפי מעלה, הכיס לכרטיס במרחק של 2 ס"מ מהקצה התחתון, ונתפור לאורכם תפר מחבר במרחק 0.5 ס"מ מהקצה התחתון של הכיס.


106
נניח את הכיס השני בקו ישר עם החלק התחתון ונתפור על קו האמצע, תפר מאונך שחוצה את הכיסים במרחק 10 ס"מ מכל צד, כשנגיע לקצה התפר נסתובב ונחזור על אותו התפר – כך שנקבל תפר כפול "סגור" בקצה העליון.
ניתן לראות את ההסבר בתמונה -108_1
קיבלנו כנף עם כיסים ומחיצה המחלקת אותם לכיסים המתאימים לארבעה כרטיסי אשראי -


108
5. הרכבת הכנף עם הכיס הגדול -
נניח את הכנף השניה ועליה נניח את הכיס הגדול (20X8.5) כשהגימור היפה כלפי מעלה, והכיס מיושר עם החלק התחתון. לשם הנוחות בלבד נחבר את שניהם לאורכם בתפר במרחק מינימלי מהקצה התחתון (לא יותר משוליים של 0.25 ס"מ, לתפר אין חשיבות ואם תתפרו אותו נכון, ממש על הקצה, לא אמורים לראות אותו לאחר חיבור כל החלקים).


109
6. טיפול בחלק החיצוני (הוספת ה"טלאים", שרוך העור והכפתור) :
נניח את הבד החיצוני (גובה 20 ס"מ, רוחב 22 ס"מ או 24.5 ס"מ לפי מידות היומן) כשחלקו הרחב פונה כלפינו. 
נתפור אליו את שתי פיסות הבד (שגודלן 4X5 ס"מ) בצורת אפליקציה (תפר זיגזג או כל תפר צפוף אחר מסביב לפיסת הבד). מתחת לפיסה השמאלית נוסיף את שרוך העור (הסבר בהמשך).
שתי הפיסות צריכות להתחבר על פי המרחקים שמצויינים בצילום הבא (ס"מ וחצי מהקצוות לרוחב, ובאמצע לגובה):


110_1
את  שרוך העור באורך 35 ס"מ (שמטרתו להכרך סביב הכפתור כשסוגרים את היומן) נקפל כך שצד אחד באורך 15 ס"מ והצד השני באורך 20 ס"מ, (אם שרוך העור דק או שטוח נעשה קשר קטן בחלק המקופל) ונניח את החלק המקופל שלו (עם או בלי הקשר) בין הבד החיצוני לטלאי האפליקציה. רצוי להוסיף בין שני החלקים פיסת לבד קטנה (במידות 4X3) שתהיה מוסתרת מתחת לאפליקציה. (הצילום מהיומן השני שתפרתי ולכן הבדים שונים…)


111_1
כך זה צריך להיראות לאחר תפירת הטלאי.


111_2
ניקח כפתור "בולט" (אם אין כפתור בולט אפשר להוסיף מתחת לכפתור בזמן התפירה שני עיגולי לבד קטנים שיתנו לו גובה) – כאן צילמתי את שתי האפשרויות -


112
את הכפתור נחבר (חזק! רצוי עם חוט רקמה) במרכז הטלאי הימני.


IMG_0736
הכפתור צריך להיות בולט כדי ששרוך העור יכנס מתחתיו בקלות כש"קושרים" את היומן -


113
7. כעת יש לנו את כל חלקי הכיסוי מוכנים ונשאר רק לחבר אותם זה לזה – אלו החלקים שצריכים להיות לנו בשלב הזה:

 • חלק חיצוני עם שרוך וכפתור
 • כנף ימנית עם שני כיסים לכרטיסי אשראי
 • כנף שמאלית עם כיס גדול
 • "עמוד שדרה" (שעוד לא טיפלנו בו)
 • רצועות לעט
 • סימניה (סרט באורך 30 ס"מ)


114
בשלב הזה נעזר במסקינגטייפ להחזיק חלק מן החלקים -
נניח לפנינו את החלק החיצוני כמו בצילום ונדביק את שרוך העור פנימה כדי שלא יפריע לחיבורים (שלא יבלוט ולא יתפס בתפרים החיצוניים).


115
את הכנף עם הכיסים נניח הפוכה על החלק החיצוני מהצד הימני צמוד לקצה (צילמתי את המיקום המדוייק לפני שהנחתי) -


116
נקפל לשתיים כל אחת מן הרצועות לעט, ונחבר אותן בסיכות או במסקינגטייפ כשהחלק המקופל שלהן פונה פנימה (הצד שמתחת למסקינטייפ) והחלק הפתוח בולט 0.5 ס"מ החוצה. העט נמצא שם רק כדי להדגים את הפרופורציות. בצילום הבא תראו את המרחקים המדוייקים להנחת הרצועות. (החיבור הזה נוח יותר ומתאים למי שימנית, בהמשך אסביר איך להפוך את היומן כך שיהיה נוח יותר לשמאליים – כי אני שמאלית!)


117
המרחקים בצילום אמורים להיות ברורים, רק אדגיש שלא להדביק את המסקינגטייפ צמוד לשולי הבד כדי שלא נתפור עליו בטעות בהמשך…


118
על קונסטרוקציית המסקינגטייפ נניח כעת את הכנף השמאלית כמו בצילום -


119
כעת הכיסוי נראה כך.


120
נוסיף את הסרט המיועד להיות סימניה – המיקום שלו צריך להיות בין מרכז היומן לבין הכנף השמאלית, בולט מעט מן הקצה העליון. גם כאן נוח מאוד לקבע אותו באמצעות מסקינגטייפ רק יש להקפיד לגלגל אותו פנימה ולהדביק את החלק ה"חופשי" הרחק מהשוליים של הכיסוי כך שלא נתפור אותו בטעות בהמשך.


121
כעת נניח את החלק שקראתי לו "עמוד שדרה". יש להניח אותו לאורך, מקצה לקצה, כאשר ברוחב הוא נמצא ממש במרכז כך שהוא מכסה את החלקים החשופים.


122
כך זה נראה אחרי הנחת כל החלקים וחיבור כל השכבות בסיכות -


124
למי ששמאלית אפשר ליצור אחיזה נוחה יותר על ידי הפיכת הסימניה והרצועות לעט, כפי שעשיתי בכיסוי השני שמיועד לעצמי. שאר ההוראות והכיוונים ללא שינוי!


121_1
כעת נתפור מסביב לכיסוי במרחק 0.5 ס"מ מהקצה. חשוב לשמור על המרחק הזה! (תפירה בשוליים רחבים יותר תקטין את הכיסים של כרטיסי האשראי כך שאי אפשר יהיה להשתמש בהם!). יש לתפור מסביב את כל ההיקף -  אין צורך להשאיר פתח להיפוך.


125
לפני שהופכים את הכיסוי זה הזמן להוציא את הסיכות, ליישר קצוות בולטים (כמו למשל קצוות מחזיקי העט), לגזור חוטים מיותרים ולקטום קצוות -


126
דרך הפתח שבין עמוד השדרה לשאר הכיסוי, נהפוך את הכסוי…


127
נוריד את המסקינגטייפ, נדחוף החוצה את הפינות ונגהץ. 
את החלק הקצר של שרוך העור נקשור בקשר רגיל סביב חלקו הארוך (אפשר לראות את הקשר על ידי הגדלת הצילום הבא).
אפשר לחבר חרוזים בקצה השרוך ובקצה הסימניה.


128
נכניס את היומן המתאים – כך נראים כיסי כרטיס האשראי כשהם ריקים -


129
וכך הם נראים כשהם מלאים -


130
וזהו הכיס הגדול של הכנף השניה -


131
ואלו הכיסויים מושלמים ומצפים להתחיל את השנה הבאה…(שימו לב שכיווני הסימניה והעט שנמצאת בלולאות - הפוכים - היומן הרומנטי מיועד לימניים והמשוגע - לשמאליים).


1
מקווה שהכל מובן – ואם לא – אפשר לפנות אלי במייל! הערות והארות תתקבלנה בברכה…


בהצלחה!
:-)
*

47 תגובות:

 1. מקסים! ויתכן שינוסה בקרוב. האם יש לך נוסחה בשבילי לחישוב הבד בגדלים אחרים ליומן? היומן שלי רחב מאוד. ועוד שאלה- האם הכנסת לבד כעוד שכבה באמצע פוטרת מפליזלין?
  תודה רבה,
  ענת

  השבמחק
 2. אוללה! יפה מאוד! ואת באמת תסתובבי עם יומן וינטאג'י רומנטי נפלא שכזה? ההדרכה נהדרת - תודה!

  השבמחק
 3. טוב עכשיו אני מעריצה אותך טוטאלית אני תופרת תמיד כל כך אימפולסיבי ולא מתוכנן פה יש ממש חשיבה לפרטי פרטים כולל צילום והדרכה נראה לי שיותר פשוט שאשב לידך בזמן העשייה לא????

  השבמחק
 4. אין, אין, את פשוט מלכה!!!

  השבמחק
 5. יעלי זה מקסים ותודה רבה על הדרכה משובחת.
  מה תעשי עם ה"עטיפה" הנוסטלגית שלך של היומן? גם אני אוהבת להעביר משנה לשנה את העטיפה...עד שהשנה גם אצלנו הגודל של היומן השתנה. אולי לתפור מזה תיק?

  תודה רבה יפעת קייטס

  השבמחק
 6. עכשיו כשסיימנו לדבר אני מתפנה לכתוב לך את מה שלא הספקתי להגיד לפ בפון-את פשוט גדולה!!! ההשקעה שלך בפרטי הפרטים, בהמרות, בצילומים (שעכשיו מושקעים שחבל"ז)-והכל לשם הדרכה ושיתוף..מעורר הערצה

  נשיקות ושבת כיפית שתהיה (מחזיקה אצבעות ב15:02) (-:

  השבמחק
 7. הכיסוי ליומן מדהים וההדרכה נראית מעולה. היות ואני לא תופרת, זה נראה לי כ"כ ארוך, מלא פרטים ומסובך! :-)

  השבמחק
 8. ואוו תודה!!! איזה הדרכה ברורה וטובה, בהחלט ינוסה:)

  השבמחק
 9. מלכה ...איזו הדרכה ברורה ,מפורטת ומושקעת תודה

  השבמחק
 10. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 11. וואו איזה יומנים חתיכים!

  השבמחק
 12. http://israblog.nana10.co.il/blogread.asp?blog=5986322 בספטמבר 2011 בשעה 21:07

  ואי משקיענית על! יש לי יומן חדש תכף אני הולכת למדוד אותו... נשיקות.

  השבמחק
 13. איזו הדרכה ברורה וטובה, זה כמו שידרוג של ארנק ברבימה שיהיה גם ארנק וגם עטיפה ליומן... ממש להכניס חיים שלמים בעטיפה אחת (-:

  השבמחק
 14. חוץ מזה שאני מחכה בקוצר רוח ליומן המורה כבר כדי לעשות סדר בחיים , אני מחכה לרגע הראשון בו אתפנה לעשות את הכיסוי המקסים הזה - ההדרכה היא משו משו משו!!תודה!

  השבמחק
 15. רבות בנות עשו חייל ואת עלית על כולן...
  איזו השקעה ומסירות.
  אין עליך מותק! את פשוט ניפלאה

  השבמחק
 16. איזו תותחית את!!! עשית סקר, כתבת את כל המידות לשני הגדלים, ואיזה פירוט והסבר מדהים!!!
  אני כבר השבוע מתכוונת לחפש לי יומן באחד הגדלים ולגשת לעבודה!
  באמת שזה מאוד נוח ונעים כשההסבר כל כך ברור ועם התמונות...
  בקיצור - תודה רבה!!
  ושתהיה שנה מדהימה :)

  השבמחק
 17. דרלינג את פשוט אלילה! וכמובן שגם שלי בגודל החדש....
  מקוה מחר להספיק לשדרג.
  תודה גדולה!
  הילה

  השבמחק
 18. תודה תודה נראה מקסים ומאתגר. אנסה .. בתקוה שאצליח
  שוב תודה

  מיכל

  השבמחק
 19. את מדהימה!!!
  איזו הדרכה נפלאה וברורה וידידותית
  רעיון ג ד ו ל להכין ולתת מתנות לחברות לתחילת שנה... כלכך פרקטי ונוח
  תודה רבה!!!!!
  אני כבר רצה לתפור כאלו!!!!!
  מאיה

  השבמחק
 20. תודה רבה על ההדרכה המפורטת.
  עושה חשק גדול.

  השבמחק
 21. מקסים!!!
  תודה על ההשקעה, הדרכה מצויינת!

  אילה בדים-דים

  השבמחק
 22. היומנים נהדרים, בעיקר זה שבגווני כתום-בורדו. תודה על ההדרכה המפורטת ותודה לבלוגר שעידכן אותי סופסוף(:

  השבמחק
 23. וואו! איזו הדרכה נהדרת! היא מפורטת ומנוסחת לעילא והתמונות ממש מדויקות. מבטיחה שאם אנסה אותה אשלח לך תמונה... :-) תודה רבה!!!

  השבמחק
 24. תודה, את פשוט נהדרת.

  השבמחק
 25. שני היומנים משגעים ודווקא טוב שהשתנה הגודל, הזמנות מצויינת להתחדש ולפנק את המנויות בהדרכה מושקעת ומפורטת.
  הכי חשוב שהיומן החדש יתמלא רק בדברים טובים.
  נשיקות
  שרון

  השבמחק
 26. תודה רבה רבה! חיכיתי להדרכה הזאת, עכשו אני מחכה שישלחו יומן...
  אין כמעט ניסיון בתפירה אבל אני מקווה שאצליח לעשות את זה.

  השבמחק
 27. היומנים יפיפיים וההדרכה כל כך ברורה שנדמה שכבר תפרתי אותם :-).

  השבמחק
 28. כמו שאומרים החבר'ה - "את לא אמיתית":-P

  איזו הדרכה מפורטת, מושקעת, סיזיפית ממש (תודי שקיללת לאורך השלבים - שיש לצלם כל אחד ואחד מהם;-))...

  ואו!

  אני בדרך להכין כזה, עוד אדווח ואראה לך:-)

  תודה תודה תודה תודה תודה!
  אני מודה:-)

  השבמחק
 29. איזו הדרכה משובחת!!!!!! כ"כ עשית לי חשק! ממש ממש מקווה למצוא זמן לזה מתישהו... :-)
  אלופה!!!!

  השבמחק
 30. איזו הדרכה מושקעת!

  אבל מכיוון שאני לא תופרת ,וגרוע מכך אין לי יומן :-) הסתפקתי "בשטיפת העיניים".

  שבוע טוב!

  דליה ב

  אגב, שלחתי לך מייל.

  השבמחק
 31. איזו אלופה את!!!
  אני גם מתגעגעת..... :-)

  השבמחק
 32. איזו משקיענית! את כיסוי היומן הישן שלך ראיתי מזמן ומייד התאהבתי, את יודעת. אבל מדי פעם, טוב שהבנק משנה מידות ומצריך הערכות מחדש - תוצאה שווה! תתחדשי על הכיסוי החדש! :-)

  השבמחק
 33. ואוו, איזו הדרכה יסודית! תענוג!
  היומן משגע ומלא אופי!

  עינת ספקטור.

  השבמחק
 34. יעל,

  תודה על הדרכה מפורטת ונהדרת.
  הכיסויים שלך נפלאים, ותשומת הלב שלך לפרטים - מחממת לב, במיוחד בתור שמאלית.
  פנינה

  השבמחק
 35. אוי, מקסים מקסים מקסים, כל כך אהבתי, גזרתי ושמרתי, תודה.

  השבמחק
 36. היומנים מאלפים!
  ואיזו הדרכה מקסימה,
  כל הכבוד על ההשקעה האדירה
  ושאלה: נראה לך שאפשר להכין בתפירה ידנית?
  תודה על השיתוף!!!

  השבמחק
 37. מ-שו!!!!!
  גם כיסויים חינניים, גם הדרכה מיעולה (כתמיד)... מה עוד בנאדם צריך...?
  אה... כן... סדנא!

  השבמחק
 38. איזה כיף של הדרכה !
  כיסויים מקסימים, תודה!
  LoolaB - Smadar

  השבמחק
 39. איזה יומן יפייפה!!!

  זהבית שקד

  השבמחק
 40. זה כל כך יפה שהשטרות לא יסכימו לצאת מהארנק. מסכן הירקן.

  השבמחק
 41. מלכה!!
  איזה הסבר מפורט!!
  וזה כל כך יפה!!
  תודה!!

  השבמחק
 42. היומנים מהממים!!!
  וההדרכה ממש מוקעת ומפורטת- תודה....

  השבמחק
 43. כבר כמה זמן שאני קוראת בעקביות את הבלוג שלך ונהנית כל פעם מחדש.
  תודה על ההדרכה לכיסוי ליומן. היא ברורה ומאוד נהניתי לעבוד לפיה.

  השבמחק
 44. זה זמן מה שאני עוקבת בהתפעלות והנאה אחר הבלוג שלך והיצירות הנפלאות.
  היום תפרתי כיסוי ליומן החדש שלי, תוך התאמת המידות בהתאם לצורך.
  יצא מדהים!!!
  תודה לך על ההדרכה המושקעת והמדויקת.

  השבמחק